Kırpık Börek

Tavada Kırpık Börek Tarifi (4 Kişilik)

Kırpık Börek İçin Malzemeler :

  • 2 adet yufka
  • Tereyağı
  • Sucuk dilimleri
  • Kaşar peynir dilimleri

Kırpık Börek Nasıl Yapılır?

Kırpık Börek Yapılışı :

Kırpık börek yapımı için; öncelikle 1 adet yufkayı tezgah üzerine serin. Yufkanın kenar kısımlarını içe katlayın. Ardından yufkanın diğer kenar kısımlarını da üst üste gelecek şekilde içe katlayın. Daha sonra katladığınız yufkanın bir kenarını tekrar içe katlayın. Son olarak yufkayı rulo şeklinde sarın. Rulo şeklinde sardığınız yufkayı bıçak yardımı ile ince ince kesin. Diğer yufkaya da aynı işlemi uygulayın.

Daha sonra kestiğiniz yufka parçalarını eliniz ile iyice karıştırıp, birbirinden ayırın. Diğer tarafta kestiğiniz yufkaların yarısını orta büyüklükte geniş bir teflon tavanın tabanına yerleştirip, eliniz ile bastırın. Yufkanın üzerine küçük küçük tereyağ parçaları koyun. Ardından yufkanın üzerine yanyana kaşar peynir dilimleri yerleştirin. Peynirlerin üzerine sucuk dilimleri koyun. Sucukların üzerine tekrar kaşar peynir dilimleri yerleştirin. Aralıklı olacak şekilde tekrar küçük küçük tereyağ parçaları koyun. Daha sonra kalan yufka parçalarını tavaya güzelce yerleştirin. Eliniz ile üzerine hafifçe bastırın.

Hazırladığınız kırpık böreği ocak üzerine alıp, tavanın kapağını kapatın. Böreği orta ateş üzerinde alt tarafını hafifçe kızarana kadar pişirin. Ardından altı kızaran kırpık böreği ters çevirip, tavaya tekrar yerleştirin. Diğer tarafını pişirmeye devam edin.

10 Dakika da, Tava da Hazırlayacağınız, Çıtır Çıtır Bir Börek : Kırpık Börek

Kırpık börek piştikten sonra servis tabağına alıp, dilimleyip, sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Kırpık Börek Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik kırpık börek içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kırpık Börek İle Alakalı Bunlar da Soruldu;