Tarif Arama

Ançüez

Ançüez Tarifi (2 Kişilik)

Ançüez İçin Malzemeler :

  • 250 gr hamsi
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • 1 büyük çay bardağı su
  • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
  • Kırmızı toz biber, tane karabiber
  • 1 adet limon

Ançüez Nasıl Yapılır?

Ançüez Yapılışı :

Ançüez yapımında; öncelikle 250 gr hamsinin kılçığını ayıklayıp, yıkayın. Daha sonra orta boy çukur bir kap içine 2 yemek kaşığı tuz koyun. Üzerine 1 büyük çay bardağı su döküp, iyice karıştırın.

Ayıkladığınız hamsileri hazırladığınız tuzlu su içine koyup, karıştırın. Bu şekilde balıkları tuzlu su içinde 2 saat bekletin. Diğer tarafta tezgah üzerine büyükçe bir kağıt havlu serin. Balıkları tuzlu su içinden tek tek alın. Havlu kağıt üstüne koyup, hafifçe suyunun çekilmesini sağlayın.

Daha sonra hava almayan küçük bir kap içine fotoğrafda ki gibi uzunlamasına bir sıra hamsi dizin. Hamsilerin üzerine biraz kırmızı toz biber serpiştirin. Birkaç tane karabiber koyun. 2-3 tane limon dilimi yerleştirin. Aynı işlemi balıklar bitene kadar tekrarlayın.

Tuzlu Balığın En Lezzetli Hali : Ançüez

Son olarak hazırladığınız ançüezin üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ döküp, kabın kapağını kapatın. Buzdolabında 1 hafta beklemeye bırakın.

Daha sonra ançüezi tek tek servis tabağına dizin. Üzerine damak tadınıza göre hafifçe zeytinyağı ve limon suyu gezdirip, servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.