Borani Tarifleri

Değişik Borani Tarifleri - Borani Çeşitleri


Borani çeşitleri çoğu zaman ana yemeğin yanında tamamlayıcı olarak yapılsa da aslında tek başına bile hem oldukça doyurucu hem de bir o kadar lezzetlidir. Yaygın olarak sotelenmiş sebzelerin yoğurtlanması ile yapılsa da özellikle Güneydoğu Anadolu da yemek olarak da yapılır. Etlisi, etsizi, sulu sıcak yemek gibi servis edileninden yoğurtlu meze olarak yapılanına kadar hangisini yaparsanız yapın, bu borani tariflerin herbirini ayrı ayrı çok beğenirsiniz.Borani Nedir? Hangi Sebzelerle Yapılır?

Borani, yaygın olarak ıspanak, kabak, pazı, bakla, lahana, fasulye, börülce gibi sebzelerle, yaz kış sıklıkla yapılan oldukça lezzetli bir yemektir. Bazen yancı ve meze olarak da servis edilir.

Borani Nasıl Yapılır?

Hangi sebze ile yapılırsa yapılsın genel olarak tüm sebze boranilerin yapılışları benzerdir. Haşlanan ve ardından kavrulan sebzeler yoğurt ve baharatlarla beraber servis edilir. Baharatlar çoğu zaman yağ içinde yakılır ve yoğurt üzerine gezdirilir.

Borani Hangi Mutfağa Ait Bir Yemektir? Hangi Yörelerde Yapılır?

Ülkemizde başta Hatay ve Gaziantep olmak üzere birçok ilde yapılır. Aslen Orta Doğu mutfağına ait bir yemektir. Lübnan, Irak, İran, Suriye ve Yemen gibi ülkelerin başlıca yemeklerinden biridir.