Tarif Arama

Süt İle Et Marinesi

Süt İle Et Marinesi Tarifi (2 Kişilik)

Süt İle Et Marinesi İçin Malzemeler :

  • 500 gr et
  • 1 su bardağı süt
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Kimyon, Kekik, Kırmızı toz biber

Süt İle Et Marinesi Nasıl Yapılır?

Süt İle Et Marinesi Yapılışı :

Yumuşak ve kolay pişen etler elde etmek için et marinesi önemlidir. Eti çeşitli yöntemler kullanarak marine edebilirsiniz. Süt ile marine etme bu yöntemlerden bir tanesidir.

Etleri orta derinlikte yaygan bir kaba koyun. Diğer taraftan derin bir kaba 1 su bardağı süt, 4 yemek kaşığı zeytinyağ ve baharatları da ekleyip, karıştırın.

Sütlü sos karışımını etin üzerine yavaşça dökün. Derin kabın üzerini kapatıp, buzdolabında en az 2 saat en çok 1 gün dinlendirin.

Bu soslar ile hazırladığınız karışıma marine denir. Etin bu sos içerisinde 2 ya da 24 saat arasında dinlenmesine marine etmek denir. Marine işlemi kesinlikle buzdolabında yapılmalıdır.

Marine ettiğiniz etleri buz dolabından çıkarttıp hemen kullanamazsınız. Buz dolabından çıkarttıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar, yaklaşık 1 saat kadar dışarıda bekletmeniz gerekmektedir.

Hazırladığınız etleri kızartabilir, fırına verebilir ya da istediğiniz bir yemekte kullanabilirsiniz. Aynı zamanda etin tuzunu pişmeye yakın ya da piştikten sonra katın.

Süt İle Et Marinesi

Lezzetli et pişirmenin bir diğer püf noktası da eti mühürlemekten geçer. Eti mühürlediğinizde, ete lezzetini veren doğal suyu etin içinde kalır. Böylelikle daha lezzetli et pişirmiş olursunuz.

Marine etmek aynı zamanda bir çeşit pişirme yöntemidir. Yumuşayan etler aslında az da olsa bu asidik soslar içinde pişer. Bu yüzden marine ettiğiniz etleri buz dolabında da olsa çok uzun süre muhafaza etmeden kullanmalısınız.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.