Süt İle Et Marinesi

Süt İle Et Marinesi Tarifi (2 Kişilik)

Süt İle Et Marinesi İçin Malzemeler :

  • 500 gr et
  • 1 su bardağı süt
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Kimyon
  • Kekik
  • Kırmızı toz biber

Süt İle Et Marinesi Nasıl Yapılır?

Süt İle Et Marinesi Yapılışı :

Süt ile et marinesi yapımında; 500 gr eti orta derinlikte yaygan bir kaba koyun. Daha sonra çukur bir kase içine 1 su bardağı süt ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı koyun. Ardından kaşık ile karıştırın. Sütlü yağ karışımının üzerine damak tadınıza göre kimyon, kekik, kırmızı toz biber ekleyin. Sosu kaşık yardımı ile iyice karıştırın.

Hazırladığınız sütlü sos karışımını etin üzerine yavaşça dökün. Sosu etlerin her yerine gelecek şekilde yayın. Etlerin üzerini kapatıp, buzdolabında en az 2 saat en çok 1 gün dinlenmeye bırakın.

Lokum Gibi Etler Pişirmenin Sırrı : Süt İle Et Marinesi

Bu soslar ile hazırladığınız karışıma marine denir. Etin bu sos içerisinde 2 ya da 24 saat arasında dinlenmesine marine etmek denir. Marine işlemi kesinlikle buzdolabında yapılmalıdır. Marine ettiğiniz etleri buz dolabından çıkartıp hemen kullanamazsınız. Buz dolabından çıkarttıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar, yaklaşık 1 saat kadar dışarıda bekletmeniz gerekmektedir.

Eti Marine Etmek Ne Demektir? Marine Edilen Etler Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Marine etmek aynı zamanda bir çeşit pişirme yöntemidir. Yumuşayan etler aslında az da olsa bu asidik soslar içinde pişer. Bu yüzden marine ettiğiniz etleri buzdolabında da olsa çok uzun süre muhafaza etmeden kullanmalısınız.

Lezzetli et pişirmenin bir diğer püf noktası da eti mühürlemekten geçer. Eti mühürlediğinizde, ete lezzetini veren doğal suyu etin içinde kalır. Böylelikle daha lezzetli et pişirmiş olursunuz.

Hazırladığınız etleri kızartabilir, fırına verebilir ya da istediğiniz bir yemekte kullanabilirsiniz. Aynı zamanda etin tuzunu pişmeye yakın ya da piştikten sonra katın.

Süt İle Et Marinesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik süt ile et marinesi içindir.

Afiyet olsun

Süt İle Et Marinesi Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Süt İle Et Marinesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;