Et Pişirmenin Püf Noktaları, En İyi Et Nasıl Seçilir, Nasıl Pişirilir?

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

Et Nasıl Marine Edilir?

  • Et Marinesi
  • Soya Sos İle Kırmızı Et Marinesi
  • Süt İle Et Marinesi
  • Kuşbaşı Et Terbiyesi
  • Zeytinyağı İle Kemikli Et Marinesi
  • Et Nasıl Mühürlenir?

Et Marine Etme Yöntemleri:


Ağızda dağılan, lokum gibi et pişirmenin ilk şartı, doğru et seçmekten geçer. Mangal için ayrı, tencere yemekleri için ayrı, kebab tarifleri için ayrı etler kullanmak gerekir. Ama en başta seçeceğiniz et; sinirsiz, güzelce temizlenmiş, yeterince dinlenmiş ve steril olmalıdır. Bu noktada doğru kasabı bulmalı ve belirli noktalarda kasabınıza güvenmelisiniz. Çünkü sadece renginden ve ete dokunduğunuzdaki sertliğinden etinin kalitesini anlayamazsınız.

Doğru eti seçtikten sonra, lokum gibi ağızda dağılan et pişirmenin olmaz olmaz ikinci şartı, eti marine etmektir. Eti zeytinyağ ile, baharatlar ile, süt ile ya da sosya sosu ile marine edebilirsiniz. Kırmızı et için ideal marine süresi 2-24 saat arasındadır. Beyaz et için bu süre daha kısadır.

Marine ettiğiniz etleri kızartabilir, fırına verebilir ya da istediğiniz bir yemekte kullanabilirsiniz. Mangal dahi yapabilirsiniz. Damak tadınıza göre, kullanacağınız yere göre, en uygun marine yöntemini seçmelisiniz.

Izgara/Mangal yapacaksanız, zeytinyağlı veya baharatlı marine yöntemini tercih ediniz. Çünkü süt ile marine ederseniz, etiniz mangala yapışabilir. Fakat tavada et yapacaksanız süt ile marineyi tercih edebilirsiniz. Fırında et yapacaksanız en uygun marine yöntemi yine zeytinyağlı olanı olacaktır.

Marine ettikten sonra doğru et pişirmenin bir diğer sırrı, eti doğru mühürlemektir. Özellikle ızagara, tava ve fırın da et yaparken bu yöntem sayesinde, etin suyu içine hapsedilir ve çok daha lezzetli etler elde edilir.

Yine tencere yemeklerinde, soğanları kavurmadan önce etleri kızgın tencereye atabilir, az miktar dibini tutturduktan sonra yemeğinizi pişirmeye başlayabilirsiniz. Özellikle sulu tencere yemeklerinde, tencerenin dibine azıcık da olsa yapışan et, etin kokusu ve lezzetini yemeğe daha çok verecektir. Bu aynı zamanda pratik bir et mühürlemesi işlemidir.

Izgara ya da mangal yaparken de eti sürekli ters düz etmek doğru bir pişirme yöntemi değildir. Mümkün mertebe elinizdeki maşa ile ete en fazla 3 kere dokunmalısınız. 1. dokunuşta eti mangala koymalı, belirli bir süre piştikten sonra 2. dokunuşta eti ters düz etmeli ve son dokunuşta da eti ızgaradan almalısınız.

Fırında yapacağınız etleri, daha iyi pişmesini sağlamak için öncelikle demir döküm bir tavada ya da yoksa normal bir tava da bir süre pişirebilirsiniz. Böylelikle daha lezzetli ve kuru olmayan bir et elde edersiniz.

Etin marinesi, belki de sadece haşlama yapacağınız zaman tercih edilmeyecek bir yöntemdir. Onun haricinde nasıl pişirseniz pişirin etinizi mutlaka bir süre marine edin. 2 saat kadar bekleyecek vaktiniz yoksa bile yine de 3-4dk marine edin. Bu süre bile etin lezzetinin değişmesine yardım edecektir.

Son olarak, daha çabuk bir şekilde yumuşacık et pişirmek istiyorsanız, etinizi pişirken üzerine 1-2 damla elma/üzüm sirkesi gezdirin. Sirke etinizin çok daha kolay pişmesini sağlayacaktır.

Et Pişirmenin Püf Noktaları, En İyi Et Nasıl Seçilir, Nasıl Pişirilir?

(Tarif 1) Et Nasıl Marine Edilir? Tarifi

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

(Tarif 2) Soya Sos İle Kırmızı Et Marinesi Tarifi

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

(Tarif 3) Süt İle Et Marinesi Tarifi

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

(Tarif 4) Kuşbaşı Et Terbiyesi Tarifi

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

(Tarif 5) Zeytinyağı İle Kemikli Et Marinesi Tarifi

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

(Bonus) Et Nasıl Mühürlenir Tarifi

Ağızda Dağılan, Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı : Marine

Afiyet olsun


Et Pişirmenin Püf Noktaları, En İyi Et Nasıl Seçilir, Nasıl Pişirilir? Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı
Et Pişirmenin Püf Noktaları, En İyi Et Nasıl Seçilir, Nasıl Pişirilir?:

Et Pişirmenin Püf Noktaları, En İyi Et Nasıl Seçilir, Nasıl Pişirilir? İle Alakalı Bunlar da Soruldu;