Sodalı Et Kavurma

Maden Suyu İle Yumuşacık Et Kavurma Tarifi (8 Kişilik)

Sodalı Et Kavurma İçin Malzemeler :

  • 2,5 kilo yağlı kuşbaşı dana eti
  • 1 şişe maden suyu
  • 2 adet orta boy soğan
  • 1 baş sarımsak
  • Karabiber
  • Tuz

Sodalı Et Kavurma Nasıl Yapılır?

Sodalı Et Kavurma Yapılışı :

Sodalı et kavurma yapımı için; etinizi rahatlıkla pişirebileceğiniz bir tencereyi ocak üzerine alıp, iyice ısınmasını sağlayın. Tercihen döküm ya da çelik tencere kullanın. İyice ısıttığınız tencerenin içine 2 buçuk kilo yağlı kuşbaşı doğranmış dana etini koyun. Etlerin rengi değişip, suyunu salana kadar sürekli karıştırarak, kavurun.

Diğer tarafta 2 adet orta boy soğanı 4 parçaya bölüp, etlerin üzerine ekleyin. Ardından 1 baş sarımsağı da ayıklayıp, etlerin üzerine serpiştirin. Daha sonra etlerin üzerine 1 şişe maden suyu dökün. Etinizin daha sulu olmasını istiyorsanız 1 şişe maden suyu daha dökebilirsiniz. Maden suyu etinizin daha kısa sürede pişmesini ve daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Son olarak damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyip, güzelce karıştırın. İsteğe göre kimyon ve kırmızı toz biber de ekleyebilirsiniz. Ardından tencerenin kapağını kapatın.

Etinizi kısık ateş üzerinde kontrollü bir şekilde 2 buçuk saat kadar pişirin. Eğer bu süre zarfında etleriniz tüm suyunu çekmiş fakat hala yeterince yumuşak olmamış ve pişmemişse, üzerine tekrar 1 şişe maden suyu ya da 1-2 su bardağı kadar sıcak su ekleyip pişirmeye devam edin. Normal şartlarda eğer döküm tencerede kapağı kapalı bir şekilde pişirseniz, hiç ilave su eklemenize gerek kalmayacaktır.

Lokum Gibi Kavurma Yapmanın Sırrı 1 Şişe Maden Suyunda Saklı : Sodalı Et Kavurma

Pişen maden suyu ile et kavurmayı ocak üzerinden alın. İlk sıcaklığının geçmesi için kısa bir süre dinlendirin. Ardından sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Sodalı Et Kavurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 130 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 120 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 8 kişilik sodalı et kavurma içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Sodalı Et Kavurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;