Çilekli Güllaç

Çilekli Kupta Güllaç Tarifi (4 Kişilik)

Çilekli Güllaç İçin Malzemeler :

  • 4 yaprak güllaç
  • 10 Adet çilek
  • 4 yemek kaşığı fındık kırığı
  • Şerbeti İçin:
  • 750 ml süt
  • 1 su bardağından 1 parmak az toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı vanilya

Çilekli Güllaç Nasıl Yapılır?

Çilekli Güllaç Yapılışı :

Çilekli güllaç yapımında ilk olarak 4 yaprak güllacın her bir yaprağını makas yardımı ile 4 eşit parçaya kesin. Daha sonra yaklaşık 10-12 adet çileği güzelce temizleyip, küçük küçük doğrayın.

Diğer tarafta güllacın şerbeti için; bir tencereye 750 ml süt dökün. Üzerine 1 su bardağından 1 parmak az olacak şekilde toz şeker ekleyin. Orta ateş üzerinde sürekli karıştırarak, şekerin erimesini sağlayın. Parmağınızı yakmayacak bir sıcaklığa gelene kadar sütü ısıtmanız yeterli olacaktır. Sütü kesinlikle kaynatmayın. Eğer sütünüz çok fazla sıcak olursa güllaç yaprakları erir. Eğer soğuk olursa da güllaç yaprakları yumuşamaz. Bu yüzden parmağınızı yakmayacak sıcaklıkta olması önemlidir. Daha sonra şerbetin içine 1 tatlı kaşığı vanilya koyup, karıştırın. Ardından şerbeti ocaktan alın.

Daha sonra güllaç yapraklarını rahatlıkla batırabileceğiniz geniş bir kap içine şerbetin yarısından fazlasını dökün. Kalanını da bir bardak içine alın. Her kase için 1 yaprak güllaç kullanılacaktır. Başta yaprak güllaçlarını kendi aralarında 4 eşit parçaya kestik. Birinci kase için 4 eşit parçaya böldüğünüz güllaç parçalarından birini alıp, sütün içine batırıp, yumuşamasını sağlayın.

Yumuşayan güllaç yaprağı parçasını eliniz ile güzelce içe katlayın. Katladığınız güllacı kasenin içine yerleştirin. Üzerinin kurumaması için tekrardan biraz süt dökün. İkinci güllaç yaprağı parçasını da aynı şekilde sütün içine batırıp, yumuşamasını sağlayın. Eliniz ile katlayıp, kasedeki güllacın üzerine yerleştirin. Hemen ardından üzerinin kurumaması için biraz süt dökün. Bu kata istediğiniz miktarda küçük küçük doğradığınız çileklerden koyun. Çileklerin üzerine biraz fındık kırığı serpiştirin.

Üçüncü ve dördüncü güllaç yaprağı parçasını da aynı şekilde süt ile ıslatıp, katlayın. Kase içine güzelce yerleştirin. Güllaç yapraklarını kaselere yerleştirdikten sonra üzerlerine mutlaka süt dökün. Güllaçları yerleştirme işlemi bittikten sonra üzerini hafifçe geçecek kadar süt dökün. Süt fazla gelir diye merak etmeyin, yapraklar çok fazla süt çekiyor. Diğer güllaç yaprakları için de aynı işlemi yapıp, bitirin.

Ramazanın Vazgeçilmez Lezzeti Olan Güllacı Bir De Böyle Deneyin : Çilekli Güllaç

Hazırladığınız çilekli güllaçların üzerini streç film ile kapatıp, 2-3 saat kadar buzdolabında dinlenmeye bırakın. Daha sonra üzerlerini çilek ve fındık kırığı ile süsleyerek, servis edebilirsiniz.

Çilekli Güllaç Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik çilekli güllaç içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çilekli Güllaç İle Alakalı Bunlar da Soruldu;