Tarif Arama

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması Tarifi

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması İçin Malzemeler :

  • 5 yaprak güllaç
  • Şerbeti İçin:
  • 4 su bardağı süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı gül suyu ya da 1/2 tatlı kaşığı vanilya
  • İçi İçin:
  • Dövülmüş ceviz ya da antep fıstığı

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması Nasıl Yapılır?

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması Yapılışı :

Güllacın Şerbeti İçin; derin bir tencereye 4 su bardağı süt koyun. Üzerine 1 su bardağı toz şeker ekleyip, ocağa alın.

Orta ateşte sütle şekeri karıştırıp, süt hafif eli yakacak kadar ısıtın. Ocaktan alıp, içine isteğe göre yarım tatlı kaşığı vanilya ya da 1 yemek kaşığı gül suyu koyup, karıştırın.

Güllaçların üzerine sütü kaynar dökerseniz, güllaç yapraklarını eritecektir. Çok ılık olursa da yapraklar sütü çekmez. Bu yüzden sütün ısısı önemlidir.

Diğer taraftan 5 adet güllaç yaprağını ortadan ikiye kesin.

Geniş bir tepsiyi tezgahın üzerine koyun. Yarım güllaç yapraklarından birini parlak kısmı altta kalacak şekilde tepsiye koyun. Üzerine 1 kepçe şekerli sütten gezdirip, güllacın yumuşamasını sağlayın. Ardından diğer yarısını parlak kısmı üstte gelecek şekilde üzerine koyun. Tekrar 1 kepçe süt gezdirip, elinizle bastırarak emmesini sağlayın. Bu arada güllaç yapraklarının fazla erimemesi için tepside fazla olan sütü tencereye dökün. Sütünüz soğuduğu zaman tekrar ısıtmayı unutmayın.

Daha sonra güllaç yapraklarının düz olan kısımlarına dövülmüş fıstık ya da ceviz koyun. Yavaşça rulo şeklinde sarın. Kendi etrafında döndürüp, gül şekline getirin. Derin orta boy bir kaba güllaç sarmasını alın. Üzerine 1 kepçe süt dökün. Bu işlemi tüm güllaç yaprakları bitene kadar tekrarlayın. Eğer tencerede sütünüz arttı ise güllacın üzerine dökün. (Süt fazla gelir diye merak etmeyin, yapraklar çok fazla süt çekecektir.)

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması

Hazırladığınız cevizli ve fıstıklı güllaç sarmalarının üzerini kapatıp, en az 2 saat kadar buzdolabında bekletin. Daha sonra üzerlerini fıstık ve ceviz serpiştirerek, servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.

Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması:
Cevizli Fıstıklı Güllaç Sarması Malzemeleri : https://ye-mek.net/tarif/detay/cevizli-fistikli-gullac-sarmasi-malzemeleri