Pirzola Mühürleme

Kemikli Kırmızı Et (Pirzola) Nasıl Mühürlenir?

Pirzola Mühürleme İçin Malzemeler :

  • Döküm Tava
  • 4 adet pirzola
  • Marinesi İçin:
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • İsteğe göre sarımsak tozu ya da 1 diş sarımsak
  • Tuz

Pirzola Mühürleme Nasıl Yapılır?

Pirzola Mühürleme Yapılışı :

İlk olarak 4 adet pirzolayı güzelce yıkayıp, suyunu süzün.

Diğer taraftan küçük bir kaba 6 yemek kaşığı zeytinyağ ve 1 yemek kaşığı soya sosu koyun. Üzerine kekik, kırmızı toz biber, kimyon ve isteğe göre 2 diş sarımsak ekleyin. Kaşık ile tüm malzemeyi karıştırın.

Kemikli kırmızı eti (pirzola) küçük derin bir kaba koyun. Üzerine hazırladığınız marine sosunu dökün. Elinizle etlerin sosa iyice bulanması sağlayın. Bu sos içerisinde en az 2 saat kadar bekletin.

Daha sonra geniş bir döküm tavayı ocağa koyup, kızdırın. Ardından harmanladığınız pirzolaları tavaya düzgünce yerleştirin. Bir kaşık yardımıyla etin tüm yüzeyinin döküm tavaya iyice yapışması için sıkıca bastırın. Yüksek ateşte eti 4 dk boyunca, hiç ellemeden mühürlenmesini bekleyin. Daha sonra pirzolanın diğer tarafını çevirin. Yine bir kaşık yardımıyla bastırıp, pirzolanın tavaya güzelce yapışmasını sağlayın. Aynı sürede tekrar mühürlenmesini sağlayın.

Mühürlenen eti daha sonra fırında ya da tavada pişirmeye devam edin.

Etiniz kendi suyunu bırakırsa iyi mühürlenmemiş demektir. Bu yüzden diğer tarafını mühürlerken tavadaki suyun buharlaşmasını sağlayın.

Et Mühürlemesi Nedir?

Etin dışının çok güzel kızarmış ve içininde yumuşacık olması için etin kendine has suyunun pişirirken dışarıya çıkmaması gerekir. Bu yüzden etin suyunun dışarı çıkması da eti mühürlemekten geçer.

Pirzola Mühürleme

Eti iyice kızdırılmış tavaya koyup, suyunu bırakmadan bir yüzünün iyice pişirdikten sonra diğer yüzünü de çevirerek, pişirmeye eti mühürlemek denir. Aynı şekil de kemikli eti de bu şekilde mühürleyebilirsiniz. Bu işleme de pirzola mühürlemesi denir.

Tavada/Mangalda Et En İyi Nasıl Pişirilir?

Eti pişirirken ne kadar az ete dokunursanız et o kadar güzel pişer. En ideali ete sadece 3 kez dokunmanızdır. Bunlardan ilki maşa ile eti alıp, tavaya koyarken, ikincisi eti tavada alt üst ederken, üçüncüsü de eti tavadan servis tabağına alırkendir. 3 kere dokunulan et, pişirdiğiniz et, suyunu içinde hapseden, lezzetini korumuş, yumuşak ve lokum gibi bir ettir.

Afiyet olsun

Pirzola Mühürleme Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Pirzola Mühürleme İle Alakalı Bunlar da Soruldu;