Tarif Arama

Nohut Mayası

Evde Nohut Mayası Yapımı (1 Adet)

Nohut Mayası İçin Malzemeler :

  • 1 su bardağı nohut
  • 1 çay bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 su bardağı sıcak su

Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohut Mayası Yapılışı :

Nohut mayası yapımı için; öncelikle 1 su bardağı nohutu 2-3 küçük poşete koyup, sert bir zemin üzerinde kırın. Nohutları 2-3 parçaya ayırmanız yeterli olacaktır. Toz haline getirmenize gerek yoktur.

Diğer tarafta 1 litrelik kavanoz içine 1 su bardağı kırmış olduğunuz nohutu koyun. Nohutların üzerine 1 çay bardağı un ekleyin. Ardından unun üzerine 1 çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Son olarak kuru malzemelerin üzerine 2 su bardağı sıcak su dökün. Su sıcak olmalı fakat kaynamaya yakın bir sıcaklıkta olmamalı. Tüm malzemeyi hiç un topağı kalmayana kadar hızlı bir şekilde karıştırın.

Hazırladığınız nohut mayasının kapağını kapatın. Kavanozu 2-3 adet temiz örtü ile iyice sarın. Nohut mayasının sıcaklığını hep muhafaza etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde mayalanma olmaz. Bu şekilde sıcak bir yerde 10-12 saat kadar bekletin. Bunu en kolay fırın kullanarak yapabilirsiniz. Fırını 50 dereceye kadar 1 kere ısıtıp, ardından kapatın. Sardığınız kavanozu fırının içine koyup, fırının kapağı kapalı bir şekilde mayalanması için bekletebilirsiniz.

En Güzel Hamur İşleri Bu Maya İle Olur : Nohut Mayası

10-12 saat sonunda mayayı fırından çıkartıp, kapağını açın. Nohut mayasının üzeri köpük köpük olduğunu göreceksiniz. Bu köpükler ön mayanızın tuttuğunu gösterir. Kavanozun kapağını açtığınızda mayalanma işleminden dolayı kötü bir koku da çıkar. Bu koku bu mayayı kullandığınız hamur işleri piştiğinde asla kalmıyor.

Hazırladığınız nohut mayasını, hamur işlerinizde ön maya olarak kullanabilirsiniz.

Nohut Mayasından Esas Maya Nasıl Yapılır?

Esas maya için derin bir kap üzerine ince bir süzgeç yerleştirin ve nohut mayasını süzgecin üzerine dökün. Mayanın süzgeçten geçebildiği kadar geçmesini sağlayın. Ardından nohutların üzerine 1 su bardağı kadar ılık suyu azar azar döküp, karıştırarak mayanın süzgeçten geçmesini sağlayın. Bu işlem bittiğinde kabın içinde bulunan nohut mayasının üzerine 2 buçuk su bardağı unu azar azar ekleyin. Elde edeceğiniz hamur, kek hamuru kıvamından biraz koyu olmalı. Bu kıvamı elde edene kadar güzelce karıştırın. Ön maya pürüzsüz bir kıvamda olmalıdır. Bu kıvamı elde ettiğinizde, mayayı yine sıcak tutacak bir örtü ile iyice sarın ve yine sıcak bir yerde 1 buçuk - 2 saat kadar esas mayasını alıp, tekrar kabarması için bekletin. Mayanın bu süreçlerde de asla soğumaması gerekmektedir. Hep sıcak tutmaya özen gösterin. Aksi taktirde nohut mayanız tutmaz.

Esas maya hazır olduğunda, bu mayayı hamur işlerinizde, maya yerine kullanabilirsiniz.

Nohut Mayası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 adet nohut mayası içindir.

Afiyet olsun.

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı