Havyar (Tarama Mezesi)

Havyar (Tarama Mezesi) Tarifi (1 Küçük Boy Kavanoz)

Havyar (Tarama Mezesi) İçin Malzemeler :

  • 100 gr kırmızı havyar
  • 150 gr zeytinyağı
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • Ekmek içi (isteğe bağlı)

Havyar (Tarama Mezesi) Nasıl Yapılır?

Havyar (Tarama Mezesi) Yapılışı :

Tarama yapımında, sazan, alabalık ya da levrek balığı yumurtaları kullanılır. Toplu balık yumurtaların dışında ince bir zar olabilir. Bu zarı dikkatlice alıp, temizleyin.

100 gr havyarı mutfak robotuna ya da rondoya koyun. 4-5 dakika kadar karıştırın.

Daha sonra havyarın üzerine azar azar 150 gr zeytinyağ ekleyin. Zeytinyağını asla birden eklemeyin. Eklerseniz tarama mezeniz kusar ve içindeki tüm zeytinyağını dışarı verir. Bu esnada mezenin kıvamını koyulaştırmak için ekmek içi ekleyebilirsiniz. Gerçek tarama mezesinde ekmek içi kullanılmaz. Ekmek içi hem kıvamı koyulaştırmak hem de maliyeti düşürmek için kullanılan bir malzemedir. Bu şekilde balık yumurtaları ile zeytinyağını karıştırmaya devam edin. Son olarak da azar azar yarım çay bardağı limon suyu ekleyin. Beyaz bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin.

Türk Mutfağına Özgü En Özel Meze : Havyar (Tarama Mezesi)

Hazırladığınız havyarı (tarama mezesi) balık yemeklerinin yanında servis edebileceğiniz gibi, ekmeğinize ya da sandviçlerinize sürüp de tüktebilirsiniz.

Tarama Mezesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Taramanın dışında ince bir zar olabilir. Bu zarın dikkatlice alınması gerekir.

Taramanın asla kusmaması gerekir. Bu yüzden son ana kadar zeytinyağını çok dikkatlice eklemeniz gerekir. Eğer meze zeytinyağı kusmaya başlarsa, içine aldığı tüm yağı kusacaktır.

Tarama nedir? Tarama Nasıl Servis Edilir?

Tarama, balık yumurtasından yapılan bir mezedir. Türk mutfağına özgü bir lezzettir. Yapıldıktan sonra ekmeğe sürülerek kahvaltılara da yenilebileceği gibi tabakta meze olarak da servis edilebilir.

Havyar (Tarama Mezesi) Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük boy kavanoz havyar (tarama mezesi) içindir.

Afiyet olsun

Havyar (Tarama Mezesi) Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Havyar (Tarama Mezesi) İle Alakalı Bunlar da Soruldu;