Fesleğenli Girit Ezmesi

Peynirli Fesleğenli Girit Ezme Tarifi (6 Kişilik)

Fesleğenli Girit Ezmesi İçin Malzemeler :

  • 200 gr tam yağlı beyaz peynir
  • 50 gr lor peyniri
  • 8 yaprak taze fesleğen
  • 2 yemek kaşığı yeşil toz fıstık
  • 1 diş sarımsak
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

Fesleğenli Girit Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fesleğenli Girit Ezmesi Yapılışı :

Fesleğenli girit ezmesi yapımı için; öncelikle mutfak robotu içine 8 yaprak taze fesleğen koyun. Fesleğenlerin üzerine 2 yemek kaşığı yeşil toz fıstık, 1 diş sarımsak ve 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Malzemeleri mutfak robotundan iyice geçirin.

Daha sonra robottan geçirdiğiniz malzemelerin üzerine 200 gr tam yağlı beyaz peynir ve 50 gr lor peyniri koyun. Tam yağlı beyaz peynirin orta sertlikte olmasına özen gösterin. İsteğe göre ezine peyniri de kullanabilirsiniz. Biz tarif yapımında peynirlerin tuz oranından dolayı hiç tuz kullanmadık. Tüm malzemeleri tekrardan mutfak robotundan geçirin. Bu esnada ezmenin kıvamına göre zeytinyağı miktarını arttırabilirsiniz.

Sıradan Kahvaltıyı Ziyafet Sofrasına Dönüştürmek İçin Bir Bu Tarif Olsun Yeter : Fesleğenli Girit Ezmesi

Hazırladığınız peynirli fesleğenli girit ezmesini servis tabağına koyup, bir kaşık yardımı ile güzelce yayın. Üzerine biraz zeytinyağı gezdirip, yeşil pirinç fıstık ve fesleğen yaprakları ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Fesleğenli Girit Ezmesi Nasıl Servis Edilir?

Fesleğenli girit ezmesi, genellikle meze olarak servis edilir. Kahvaltılarda ekmeklerin üzerinde ve sandviçler içerisinde de kullanılabilir.

Fesleğenli Girit Ezmesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 5 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 6 kişilik fesleğenli girit ezmesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Fesleğenli Girit Ezmesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;