Soğan İle Et Terbiyesi

Soğan İle Lokum Et Marinesi Tarifi (4 Kişilik)

Soğan İle Et Terbiyesi İçin Malzemeler :

  • 500 gr kırmızı et
  • 2 adet orta boy soğan
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 dal taze biberiye
  • 2 dal taze kekik
  • Tuz
  • Karabiber

Soğan İle Et Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Soğan İle Et Terbiyesi Yapılışı :

Soğan ile et terbiyesi için; öncelikle 2 adet orta boy soğanı olabildiğince ince ince doğrayın. Orta derinlikte yayvan bir kap içine doğradığınız soğanı koyun. Soğanların üzerine biraz tuz ve biraz karabiber serpiştirin. Soğanların suyu çıkana kadar eliniz ile iyice ovuşturun.

Eti terbiye etmeye başlamadan önce, yemeğinizde nasıl kullanmak istiyorsanız, o amaca uygun olacak şekilde etleri kesin. Hatta et dövücü yardımı ile inceltmek istiyorsanız, bu işlemi bu esnada yapın. Terbiye ettikten sonra etleri inceltmeniz ya da kesmeniz pek mümkün olmayacaktır. Ardından hazırladığınız etleri suyunu çıkarttığınız soğanların üzerine koyun. Elinizle, etlerin her iki yüzeyine de soğanın suyu işleyecek şekilde güzelce ovuşturun. Son olarak etlerin üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin. Arzu ederseniz bu aşamada yoğurt ya da süt de ekleyebilirsiniz. Son bir kez daha etleri ovuşturup, üzerine 1-2 dal taze biberiye ve taze kekik yerleştirin. Kabın yüzeyini streç film ile kaplayıp, etlerin iyice yumuşaması ve terbiye olması için buzdolabına kaldırın. Bu şekilde buzdolabında en az 2 saat olacak şekilde dinlendirin. Daha yumuşak etler istiyorsanız terbiye süresini 24 saate kadar uzatabilirsiniz.

Terbiye işlemi mutlaka buzdolabında yapılmalıdır. Oda sıcaklığında terbiye etmeye kalkarsanız, etiniz zararlı bakteriler üretir ve bu da gıda zehirlenmesine yol açabilecek kadar kötü sonuçlar doğurabilir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken noktada terbiye süresini buzdolabında dahi olsa 24 saatten fazla uzatmamanızdır. Bu süreyi geçtiğinde yine etin besin değeri düşer ve zararlı bakteri üretme ihtimali artar.

Bu Yöntem İle En Sert Et Bile 2 Saatte Lokum Gibi Yumuşacık Olur : Soğan İle Et Terbiyesi

Terbiye ettiğiniz etleri buzdolabından çıkartın. Üzerindeki streç filmi açın. Fırın, ızgara, tencere ya da mangal yemeklerinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Aynı terbiye yöntemini tavuk eti için de tercih edebilirsiniz.

Soğan İle Et Terbiyesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik soğan ile et terbiyesi içindir.

Afiyet olsun

Soğan İle Et Terbiyesi Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Soğan İle Et Terbiyesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;