Kırmızı Et Terbiyesi

Kırmızı Et Terbiyesi Tarifi (2 Kişilik)

Kırmızı Et Terbiyesi İçin Malzemeler :

  • 500 gr kırmızı et
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı toz biber

Kırmızı Et Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Kırmızı Et Terbiyesi Yapılışı :

Yumuşak ve kolay pişen etler elde etmek için et marinesi önemlidir. Et marinesi ya da terbiyesi olarak bilinen bu yöntem, asidik malzemeler (zeytinyağı, tuz, sirke...) ile etlerin bir süre dinlendirmesi işlemidir. Beyaz et için 2 saat yeterli iken kırmızı et için en az 4-8 saat arası dinlendirmek gerekir.

Oda sıcaklığında bir süre dinlendirilmiş yarım kilo kırmızı eti orta derinlikte yaygan bir kaba koyun. Üzerine bir tutam tuz (mümkünse iri taneli kaya tuzu), bir tutam karabiber ve bir tutam kırmızı toz biber serpiştirin. Serpiştirdiğiniz baharatlar ile etleri iyice ovuşturun.

Ardından kırmızı etlerin üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin. Elinizle etlerin tüm yüzeyine iyice yayılması için ovuşturmaya devam edin. Etlerin üzerini streç film ile kapatıp, buzdolabında en az 4 saat kadar dinlendirin. Bu soslar ile yaptığınız işleme kırmızı et terbiyesi denir. Marine işlemi kesinlikle buzdolabında yapılmalıdır.

Çok Lezzetli ve Lokum Gibi Yumuşak Etli Yemekler İçin : Kırmızı Et Terbiyesi

Marine ettiğiniz etleri buzdolabından çıkarttıp hemen kullanamazsınız. Buzdolabından çıkarttıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar, yaklaşık 1 saat kadar dışarıda bekletmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız etleri kızartabilir, fırına verebilir ya da istediğiniz bir yemekte kullanabilirsiniz.

Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli et pişirmenin bir diğer püf noktası da eti mühürlemekten geçer. Eti mühürlediğinizde, ete lezzetini veren doğal suyu etin içinde kalır. Böylelikle daha lezzetli et pişirmiş olursunuz.

Marine etmek aynı zamanda bir çeşit pişirme yöntemidir. Yumuşayan etler aslında az da olsa bu asidik soslar içinde pişer. Bu yüzden marine ettiğiniz etleri buz dolabında da olsa çok uzun süre muhafaza etmeden kullanmalısınız.

Kırmızı Et Terbiyesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 5 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik kırmızı et terbiyesi içindir.

Afiyet olsun

Kırmızı Et Terbiyesi Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kırmızı Et Terbiyesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;