İç Yağ

İç Yağ (Don Yağı) (Kuyruk Yağı) Tarifi (1 Küçük Boy Kavanoz)

İç Yağ İçin Malzemeler :

  • 500 gr iç yağ (Kuyruk yağı)
  • Tuz

İç Yağ Nasıl Yapılır?

İç Yağ Yapılışı :

İç yağ yapımında; 500 gr iç yağı (kuyruk yağı) yıkayıp, bıçak ile kuşbaşı şeklinde doğrayın. Doğradığınız kuyruk yağını geniş bir tencere içine alın.

İç yağı orta ateş üzerinde sürekli karıştırarak, erimesini sağlayın. Kuyruk yağı eridikçe sıvı bir yağ oluşup geriye kıkırdaklar kalacaktır. Kıkırdaklar kalana kadar pişirmeye devam edin. Fakat yağın yanmamasına dikkat edin. Bu esnada biraz tuz ekleyebilirsiniz.

Daha sonra tencerede oluşan iç yağı tel kevgir yardımı ile ısıya dayanıklı bir kaba süzün. Kevgirde kalan kıkırdakları tekrar tencere içine alıp, üzerine biraz tuz serpiştirin. Kıtır kıtır olana kadar pişirip, değerlendirebilirsiniz. Ardından hazırladığınız kuyruk yağı (don yağı) küçük bir kavanoz içine alıp, ılımaya bırakın.

En Güzel Yemekler Bu Yağ İle Olur : İç Yağ

Ilıyan iç yağı kurabiye, poğaça gibi hamur işlerinde ya da pilav, çorba ve et yemeklerinde kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. İsteğe göre iç yağı küçük yayvan bir tepsi içine döküp, buzdolabında iyice soğutun. Yağ soğudukça donacaktır. Daha sonra yağı küçük küçük kesip, streç filme sarıp, dondurucuda saklayabilirsiniz.

İç Yağ Nedir? İç Yağ Nerelerde Kullanılır?

İç yağ; hayvanların omurgasının sonunda kuyruk bölümünde biriken yağlı kısımdır. İç yağ, kuyruk yağı ve don yağı olarak da bilinir. Genellikle kavurma, sucuk, döner, köfte ve kebap gibi yiyeceklerin yapımında lezzet vermesi için kullanılır.

İç Yağ Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 20 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük boy kavanoz iç yağ içindir.

Afiyet olsun

İç Yağ Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

İç Yağ İle Alakalı Bunlar da Soruldu;