Çiriş Otu Salatası

Çiriş Salatası (Bingöl Yöresi) Tarifi (4 Kişilik)

Çiriş Otu Salatası İçin Malzemeler :

  • 300 gr çiriş otu
  • 10 adet çeri domatesi
  • 2 tutam maydanoz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • Kırmızı pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

Çiriş Otu Salatası Nasıl Yapılır?

Çiriş Otu Salatası Yapılışı :

Çiriş otu salatası yapımı için; öncelikle 300 gr çiriş otunun kök kısmında olan beyaz zar kısmını eliniz ile sıyırın ve uç kısımlarını biraz kesip, atın. Ardından çiriş otlarını yıkayıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın.

Daha sonra çiriş otlarını bıçak yardımı ile ince ince doğrayın. Doğradığınız çiriş otlarını orta boy bir kap içine koyun. Üzerine 10 adet küçük küpler şeklinde doğranmış çeri domatesi ve 2 tutam ince ince doğranmış maydanoz ekleyin. Ardından damak tadınıza göre tuz, kırmızı pul biber, karabiber, 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı sirke koyun. Tüm salata malzemelerini bir kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Dilerseniz salatanızın içerisine taze soğan da ekleyebilirsiniz.

Bu Otun Neyini Yapsanız Hepsi Bir Başka Güzel Oluyor : Çiriş Otu Salatası

Hazırladığınız çiriş otu salatasını servis tabağına koyup, servis edebilirsiniz.

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş otu, ilk görüşte pırasa ve taze soğana benzerliği ile göze çarpsa da halk arasında dağ pırasası, yabani pırasa, kirkiş otu, kirgiç ve güllük gibi isimler ile de adlandırılır. Uçlara doğru sivrileşen yaprakları ile zambakgiller ailesinden gelen çok yıllık otsu bir bitki olarak bilinir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen çiriş otu Nisan ve Mayıs ayları arasında toplanıp semt pazarlarında ve manavlarda satılır. Kısa ömürlü bir bitki olduğu için vakitlice toplanarak hemen tüketilmelidir.

Çiriş Otu Salatası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik çiriş otu salatası içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çiriş Otu Salatası İle Alakalı Bunlar da Soruldu;