Hünkar Beğendi Kebabının Tarihi

Saray Mutfağından Hünkar Beğendi Tarifleri

Hünkar Beğendi Tarifleri :

  • Hünkar Beğendi Kebabı
  • Kıymalı Hünkar Beğendi
  • Tavuklu Hünkar Beğendi
  • Hünkar Beğendi

Tarifler :


Türk ve Osmanlı mutfağındaki çoğu tarif adını ya yapılışından ya da sunuluşundan almıştır. Örneğin "Karnıyarık" adını sebzelerin karınlarını yarılıp yapılışından almıştır. İçlerinde bazıları da adını yenildikten sonra söylenen hoş bir sözden, ya da yaşandığı döneme ait bir olaydan almıştır. Örneğin, "Hoş mu Erim?" sorusu üzerine Balıkesirin en çok beğenilen peynir tatlısı "Hoşmerim" çıkmıştır. Yine benzer bir şekilde, bir türlü yemek beğendirilemeyen hünkara, güç bela beğendirilen bir yemek olan köz patlıcanlı etli yemeğe de "Hünkar Beğendi" denilmiştir.

Hünkar Beğendiğiyi Beğenen Hünkar Kimdir?

Bu konuda iki söylenti vardır. Birine göre 17. yüzyılda diğerine göre ise 19. yüzyılda bu yemek ortaya çıkmıştır.

Malumunuz üzere dünyadaki en geniş mutfaklardan biri de Osmanlı saray mutfağıdır. Saray mutfağındaki deneyimli aşçıları, hükümdarı memnun etmek için sürekli yeni yemekler, yeni pişirme yöntemleri aramaktadırlar. Yine böyle bir arayışın sonucu olarak da bir gün bu yemeği bulurlar. Bahsi geçen dönem 17. yüzyılda (1612 ile 1640 yılları arasında) olduğu söylenir. O yıllar arasında saltanat süren Sultan 4. Murat Hanın beğenisine sunulan bu yemek, hünkar tarafından çok beğenilmiştir. Hal böyle olunca da, sultanın beğendiği yemek, sarayın aşçıbaşıları tarafından "Hünkar Beğendi" olarak isimlendirilmiştir.

Bir diğer rivayete göre de, bu yemek 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Dönemin sultanı, Sultan Abdülaziz 1869 yılında sarayını ziyaret edecek misafirler için özel bir davet vermeyi planlar. Bu davet, İstanbulu ziyaret eden Fransa imparatoru III. Napoléon’un eşi İmparatoriçe Eugénie onuruna verileceği söylenir. Padişah da bu özel davete, çok özel yemekler hazırlanmasını emreder. Ancak saray aşçılarının yaptığı yemekleri bir türlü Sultan Abdülazizi memnun etmez. Büyük saray aşçıları, en sonunda Sultanın beğendiği bir yemeği yapmayı başarır. Yeni yapılan bu yemeği hünkarın beğenmesi üzerine de adını "Hünkar Beğendi" koyarlar.

Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır?

Hünkar Beğendi, patlıcan beğendi olarak da bilinir. Közlenmiş patlıcan, un, yağ, süt, tuz ve rendelenmiş kaşar peyniriyle yapılan patlıcan ezmesidir. Üzerine güzelce sotelenmiş et ile beraber servis edilir.

Bu yemek öyle ki saray mutfağından çıkıp sofralarımıza gelmiştir. Hünkarların bile beğendiği hünkar beğendiyi bir de bizim tarifimizle denemek isterseniz, tariflerimizin detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hünkar Beğendi Tarifleri

(Tarif 1) Hünkar Beğendi Kebabı Tarifi

Hünkar Beğendiyi Hangi Hünkar Beğendi?

(Tarif 2) Kıymalı Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar Beğendiyi Hangi Hünkar Beğendi?

(Tarif 3) Tavuklu Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar Beğendiyi Hangi Hünkar Beğendi?

(Tarif 4) Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar Beğendiyi Hangi Hünkar Beğendi?

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıHünkar Beğendi Kebabının Tarihi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;