Karnıyarık

Özel Karnıyarık Tarifleri

Karnıyarık Tarifleri :

  • Köz Patlıcanlı Karnıyarık
  • Köfteli Karnıyarık
  • Etli Karnıyarık
  • Patates Karnıyarığı
  • Tavuklu Karnıyarık
  • Kıymalı Karnıyarık Böreği

Tarifler :


Karnıyarık Yemeği Yapılışı

Karnıyarık, Türk ve Osmanlı mutfağının en sevilen patlıcan yemeklerindendir. Adını, Anadoludaki çoğu yemek adı gibi yapılışından alır. Sebzelerin karnı yarılarak yapıldığı için "Karnıyarık" olarak denilmiştir. Yarılan karnının içine, soğan, biber, domates ve kıyma, et, köfte, tavuk etinden oluşan çeşitli harçlar konularak, genellikle fırınlanarak pişirilir.

Değişik Karnıyarık Tarifleri

En çok yapılan karnıyarık yemeği, patlıcanların kızartılıp, içine kıymalı harç konularak yapılanıdır. Bu tarifi fazla yağlı bulanlar, patlıcanları közleyerek de yapabilir. Köz Patlıcanlı Karnıyarık tarifimizi aşağıda bulabilirsiniz. Bu klasik karnıyarık tarifine alternatif olarak kıyma yerine köfte ya da et ile yapılan, Köfteli Karnıyarık ve Etli Karnıyarık tariflerimizi deneyebilirsiniz. Kırmızı et sevmeyenler tavuk eti ile ( Tavuklu Karnıyarık) de yapabilir. Tabi bizim tavsiyemiz kırmızı et ile yapılan karnıyarık tariflerdir.

Karnıyarık Sadece Patlıcan İle Mi Yapılır?

Karnıyarık tariflerinde en yaygın kullanılan sebze patlıcan olmasına rağmen, karnıyarık sadece patlıcan ile yapılmaz. Özellikle kabak ve patates ile yapılan karnıyarık tarifleri de çok lezzetlidir. Sitemizde Patates Karnıyarığı tarifi mevcuttur. Kabak karnıyarığı da en yakın zamanda sizlerle olacaktır.

Patlıcan, kabak ve patatese alternatif olarak yufka ile böreğini de yapabilirsiniz. Bugüne kadar hiç denemediyseniz mutlaka Kıymalı Karnıyarık Böreği tarifimizi denemelisiniz.

Karnıyarık Malzemeleri

Ana malzemesi patlıcan, kabak ve patates sebzesidir. İç harcı olarak kıyma, et, tavuk eti, köfte ile beraber biber, domates ve soğanlı bir harç tercih edilir.

Karnıyarık Yapmak Ne Kadar Sürer?

Karnıyarık yemeğini hazırlamanız ortalama 40-60dk sürer. Oldukça lezzetli bir ana yemek olmasına rağmen, hazırlaması çok da zahmetli değildir.

Karnıyarık Yanında Ne Yapılır?

Karnıyarık yemeğin yanında genellikle pilav ya da patates püresi servis edilir. Pilav olarak pirinç ya da bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yanında yoğurt ya da içecek olarak ayran tercih edebilirsiniz.

Menümüzdeki her bir tarifin, adım adım hazırlanış fotoğraflı içeriğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

(Tarif 1) Köz Patlıcanlı Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

(Tarif 2) Köfteli Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

(Tarif 3) Etli Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

(Tarif 4) Patates Karnıyarığı Tarifi

Karnıyarık

(Tarif 5) Tavuklu Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

(Tarif 6) Kıymalı Karnıyarık Böreği Tarifi

Karnıyarık

Afiyet olsun


Karnıyarık Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıKarnıyarık İle Alakalı Bunlar da Soruldu;