Tereyağlı Pirinç Pilavı

Tereyağlı Sade Pilav Tarifi (4 Kişilik)

Tereyağlı Pirinç Pilavı İçin Malzemeler :

  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 adet kesme şeker
  • 3 su bardağı tavuk suyu
  • Tuz

Tereyağlı Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Tereyağlı Pirinç Pilavı Yapılışı :

Tereyağlı pirinç pilavı yapımı için; öncelikle 2 su bardağı pirinci derin bir kase içine koyun. Biz tarifte baldo pirinç kullandık. Pirinçlerin üzerini geçecek kadar sıcak su ve biraz tuz ekleyip, karıştırın. Bu şekilde pirinçleri 25-30 dakika kadar bekletin. Ardından durulayıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın.

Daha sonra orta boy geniş bir tencere içine 2 yemek kaşığı tereyağı koyup, eritin. Yağın üzerine pirinçleri koyun. Pirinçlerin üzerine 1 adet kesme şeker ekleyin. Şeker pilava hafif bir tatlılık verecek ve lezzetini dengeleyecektir. Pirinçler birbirine yapışmayacak hale gelene kadar yaklaşık 3-4 dakika sürekli karıştırarak, kavurun.

Kavrulan pirincin üzerine 3 su bardağı tavuk suyu dökün. Tavuk suyu yerine sadece su da kullanabilirsiniz. Damak tadınıza göre tuz ekleyip, karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatıp, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateş üzerinde pilav suyunu çekene kadar pişirin.

Pilavı Böyle Yaparsanız Ölçüsü Hiç Şaşmaz Hep Tane Tane Olur : Tereyağlı Pirinç Pilavı

Tereyağlı pirinç pilavı piştikten sonra kepçe yardımı ile 1-2 kere karıştırın ve üzerini düzeltin. Tencerenin kapağını kapatıp, 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Pilav Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pilav yapımında öncelikle pirinç seçiminiz iyi olmalıdır. Tane tane ve kıvamında pişen pilavlar için genellikle baldo pirinç tercih edilir.

Pilav yapımında pirincin tuzlu sıcak su içinde bekletilip, nişastasının iyice gitmesi sağlanmalıdır. Eğer vaktiniz yoksa musluk altında su berrak akana kadar pirinçleri yıkayabilirsiniz. Bu ise pilavın lapa olmasını önleyecektir.

Pirinç pilavının lezzetli ve daha iyi kavrulması için tereyağı tercih edilmelidir. Pirinçler birbirine yapışmayacak hale gelene kadar sürekli aynı yöne karıştırarak kavrulmalıdır.

Pirinç pilavını kavurduktan sonra kullanacağınız su ya da tavuk suyunu ölçülü eklemelisiniz. Genellikle 1 su bardağı pirince 1 buçuk su bardağı su kullanılmaktadır. Aynı zamanda pilavın suyuna birkaç damla limon sıkarsanız, pilavın renginin daha parlak ve beyaz olmasını sağlarsınız. 1 adet kesme şeker eklemeniz de pilava hafif bir tatlılık verir ve lezzetini dengeler.

Pilavınıza su ekledikten sonra damak tadınıza göre tuz koyup, sadece 1-2 kere karıştırmanız yeterli olacaktır. Pilavı çok karıştırmanız pirinçlerin kırılmasına ya da lapa olmasına sebebiyet verebilir. Pilav suyu kaynadıktan sonra kısık ateş üzerinde pilav suyunu çekene kadar pişirilmelidir. Böylece pilavınız hem daha lezzetli olacak hem de yanma ya da dibini tutma gibi durumlar önlenecektir.

Son olarak pirinç pilavı piştikten sonra en az 10-15 dakika kadar mutlaka demlenmeye bırakılmalıdır. Böylece demlenen pilavlar, suyunu daha iyi çeker ve tane tane bir kıvamı olur.

2 Kişilik Pilav Nasıl Yapılır?

2 kişilik pilav yapımı için; 1 su bardağı pirinci nişastası gidene kadar iyice yıkayıp, suyunu süzün. Küçük bir tencere içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyup, eritin. Yağın üzerine suyu süzülmüş pirinçleri ekleyin. Pirinçler birbirine yapışmayacak hale gelene kadar yaklaşık 2 dakika sürekli karıştırarak, kavurun. Kavrulan pirinçlerin üzerine 1 buçuk su bardağı sıcak su ve damak tadınıza göre tuz ekleyip, karıştırın. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateş üzerinde pilav suyunu çekene kadar pişirin. Daha sonra pişen pilavı demlenmeye bırakın. Seçtiğiniz pirinç türüne göre kullanmanız gereken su miktarında değişiklikler olabilir. Gerekirse çok az daha su ekleyebilirsiniz.

Tereyağlı Pirinç Pilavı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik tereyağlı pirinç pilavı içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Tereyağlı Pirinç Pilavı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;