Dana Şinitzel

Viyana Usulü Dana Şinitzel Tarifi (3 Kişilik)

Dana Şinitzel İçin Malzemeler :

  • 250 gr dana bonfile
  • 1 adet yumurta
  • 5 yemek kaşığı galeta unu
  • 4 yemek kaşığı un
  • Tuz
  • Karabiber

Dana Şinitzel Nasıl Yapılır?

Dana Şinitzel Yapılışı :

Dana şinitzel yapmak için öncelikle etlerinizi hazırlayın. Etinizin her bir dilimi yaklaşık 80 gr ağırlığında olacak şekilde dilimleyin. Arzu ederseniz kasabınızdan da bu şekilde dilimlemesini isteyebilirsiniz. Tercihen dananın tranç bölümü, bonfile ya da kontrafile eti kullanın. Dana etini bir buzdolabı poşeti içine yerleştirin. Ardından et döveceği yardımı ile iyice ince hale getirin. En fazla yarım santimetre kalınlıkta olana kadar yavaş yavaş eti dövün ve genişletin. Bu esnada etin parçalanmamasına özen gösterin. Et döveceğiniz yok ise bardak altı, ağır bir tava ya da klasik bir merdane yardımı ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Buzdolabı poşetiniz yoksa, etin üzerine streç film de serip, yapabilirsiniz.

Daha sonra dövüp genişlettiğiniz etlerin her iki yüzüne tuz ve karabiber serpiştirin. Diğer tarafta paneleme malzemeleri için üç ayrı geniş kap hazırlayın. Birinci kabın içine 4-5 yemek kaşığı un koyun. İkinci kabın içerisine 1 adet yumurta kırıp, bir çatal yardımı ile iyice çırpın. Üçüncü kabın içerisine de 5-6 yemek kaşığı galeta unu koyun.

Hazırladığınız şinitzel etlerinin her iki tarafını önce una bulayın. Eti öncelikle una bulamak, etin pişerken fazla yağ çekmesine engel olur. Ardından una buladığınız etlerin her iki yüzünü çırptığınız yumurtaya bulayın. Fazla yumurtasını yavaşça süzün. Son olarak etleri galeta unlu harcın üzerine koyun. Galeta unun etlerin her tarafını eşit miktarda kaplamasını sağlayın. Fazla galeta ununu hafifçe silkeleyin. Paneleme işlemini yaparken her zaman un, yumurta ve galeta unu sırasına uyun. Etleri panelerken harçlara çok fazla bastırmayın ki pişme esnasında pane harçlı bölüm hafifçe kabarıp, çıtırlaşırken içindeki et ise yumuşacık kalsın.

Daha sonra geniş ve derin bir tava içine sıvı yağ koyup, kızdırın. Hazırladığınız dana şinitzelleri kızgın yağ içine dikkatli bir şekilde koyun. Her bir yüzünü ikişer dakika olmak üzere toplamda 4 dakika kadar pişirin. Etler başlangıçta güzelce dövülüp, iyice inceltildiğinden 4 dakika pişmeleri için yeterli oluyor. Hazırladığınız dana şinitzeli kızgın yağ içinden alıp, fazla yağının süzülmesi için havlu kağıt üzerine koyun.

Bu Lezzeti Denemeyen, Tatmayan Kalmasın : Dana Şinitzel

Viyana usulü dana şinitzeli yanında limon ve baharatlı tereyağı ile servis edebilirsiniz. Bunun yanında soğan halkası, salatalıklı Alman salatası, soslu patates salatası ya da baharatlı patates kızartması sıklıkla tercih edilen bir diğer alternatiflerdir.

Viyana Usulü Baharatlı Tereyağı Nasıl Yapılır?

Viyana usulü dana şinitzelin yanında servis edilen baharatlı tereyağını yapmak için, bir kase içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyun. Üzerine 1 tutam ince ince doğranmış maydanoz, 1 diş ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber ve kırmızı toz biber ekleyip, iyice karıştırın. Bu hazırladığınız karışımı streç film içine koyun. Ardından sarıp rulo haline getirip, buzlukta 20 dakika beklettikten sonra dilimleyip, şinitzelin yanında servis edebilirsiniz.

Viyana Usulü Şinitzel Hangi Etler İle Yapılır?

Viyana usulü şinitzel orijinalinde dana eti ile yapılır. Bunun yanında dünyanın pek çok ülkesinde farklı et türleri ile de tüketilir. En yaygın olarak tercih edilen etlerin başında tavuk eti ve hindi eti gelir. Bunun yanı sıra koyun eti ve sığır eti ile de yapılan yerler vardır.

Dana Şinitzel Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 16 dakikası hazırlık, 4 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 kişilik dana şinitzel içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Dana Şinitzel İle Alakalı Bunlar da Soruldu;