Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Başlıca Tok Tutan Yiyecekler :

  • Yumurta
  • Tarçın
  • Süt
  • Kefir
  • Komposto
  • Meyveler (Muz, Avokado)

Tarifler :


1-Yumurta

Neden Yumurta

Yumurta içerdiği zengin protein ve aminoasit değerleriyle vücudumuza çok faydalı bir yiyecektir.Ayrıca yumurtanın uzun süreli doygunluk hissi yaratması, sahur sofralarında bolca yumurta görmemizi sağlıyor.Sahurda yumurta tüketen bir insanın iştah seviyesi normal bir insana göre azalır.

2-Tarçın

Neden tarçın?

Tarçın üzerinde yapılan çalışmalar sonucu çok az bir miktar tarçının dahi yemek sonrasında insülin artışını engellediği açıklandı.Ramazanda bir çok kişi aç kaldığı için kan şekeri düşer.Bunu dengelemek için sahur sofralarında bir tutam tarçına yer vermeliyiz.Eğer sahur sofralarında biraz tarçın ve yarım yağlı bir süt içersek diğer gün daha rahat oruç tutmamızı sağlıyacağından emin olabilirsiniz.

3-Süt

Neden süt?

Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır.Bunun yanında sütte kasein proteini bulunur.Kasein proteini vücutta 6-7 saat süre ile emilir.Buda gösteriyorki süt midemizde kolay sindirilemez.Bu yüzden büyük ölçüde bizi tok tutar ve açlık hissimizi yatıştırır.

4-Kefir

Neden kefir ?

Kefirin sindirimi ve hazmı kolaydır.Kefir sindirim sistemimizin desteklenmesine yardımcı olan bir süt ürünüdür.Yoğurttan daha yoğundur ve bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasını sağlar.Kötü huylu bakterilerin ise çoğalmasını engeller.

5-Meyveler

Neden meyveler ?

Meyveyi normal hayatımızda bolca tükettiğimizi biliyorsunuz.Meyvenin fazlası zararlıdır çünkü içinde fruktoz bulunur(şeker).Fazla şeker alımı ise vücutta yağlanma yapar.Size meyve yemeyin demiyoruz lakin azaltmanızda fayda var.Diğer bir özelliğine gelecek olursak bazı meyveler bizi büyük ölçüde tok tutar.Muz , avakado tarzı meyvelerde triptofan aminoasiti fazladır.Triptofan aminoasiti fazla olan besinler iştahı azaltır.Bu yüzden sahurlarda meyve yemenizi tavsiye ediyoruz.

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler, yumurta, tarçın, süt, kefir ve meyve lerden oluşur. Menünüzde arzu ettiğiniz yumurtalı bir tarifi tercih edebilirsiniz.

Böyle bir menü hazırlamanız ortalama 45 dk sürer.

Seçtiğimiz tariflerden oluşan bu menümüzdeki her bir tarifin, adım adım hazırlanış fotoğraflı içeriğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ramazanda Tok Tutan Tarifler

(Tarif 1) Kavurmalı Yumurta Tarifi

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

(Tarif 2) Ballı Muzlu Pankek Tarifi

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

(Tarif 3) Tereyağlı Yumurta Kapama Tarifi

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

(Tarif 4) Üzüm Hoşafı (Üzüm Kompostosu) Tarifi

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

(Tarif 5) Iced Latte (Sütlü Buzlu Kahve) Tarifi

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

(Tarif 6) Avokado Sosu Tarifi

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Menümüzü beğendiyseniz, aşağıdaki sosyal paylaşım (beğen/paylaş) butonları ile sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Afiyet olsun

Gün Gün Ramazan İftar ve Sahur MenüleriRamazanda Tok Tutan Yiyecekler İle Alakalı Bunlar da Soruldu;