Mozaik Pasta Tarifleri


Sizler için bir çok mozaik pasta tarifi hazırladık. Klasik biskuvili mozaik pastadan, havuçlu mozaik pastaya, minyatür atıştırmalık mozaik pastadan, pudingli mozaik pastaya, elmalıdan, beyaz çikolatalı mozaik pastaya kadar neredeyse tüm mozaik pasta tariflerini, tüm hazırlanış aşamalarını tek tek fotoğraflayarak hazırladık.

Klasik mozaik pasta hepimizin bildiği klasik mozaik pasta lezzetinde. Misafiliklerde veya kafelerde ikram edilen klasik lezzet.

Mozaik Pasta Tarifi

Klasik mozaik pasta tarifinin, klasiğinin biraz dışına çıkmış hali olan minyatür atıştırmalık mozaik pasta aslında şekil olarak klasik mozaik pastadan ayrışıyor. Fakat minyatür şekli, aslında sadece görsel olarak değil, lezzet olarak daha fazla keyif almanızı sağlıyor.

Biskuvili Mozaik Pasta Tarifi (Atıştırmalık)

Havuçlu mozaik pasta, havuçlu kek kıvamında enfes bir lezzet. Klasik mozaik pasta sunumlarından ayrılmak isteyenler gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Ayrıca içinde çikolata olmayan nerdeyse tek mozaik pasta tarifidir.

Havuçlu Mozaik Pasta Tarifi

Pudingli mozaik pasta ise bizim içlerinde en beğendiğimiz. Ayrıca hazır punding ile de yapabileceğiniz için içlerinde en pratik olanlarından. Tadı bir de üzerine ekleyeceğiniz bitter çikolatalı sos ile iki kat artacaktır.

Pudingli Mozaik Pasta Tarifi

Beyaz çikolata sosu ile hazırdığımız beyaz çikolatalı mozaik pasta, içindeki kuru kayısı ve damla çikolatalar ile klasik mozaik pastaların ağırlığından uzaklaşan bir lezzet. O iki dokunuş bile, ağır çikolata tadından, hafif ve sade beyaz çikolata lezzetine götürecektir sizi. Biz içine biraz da bitter çikolata kattık ama siz illa bem beyaz olsun derseniz, sadece beyaz çikolata sosu ile hazırlayabilirsiniz.

Beyaz Çikolatalı Mozaik Pasta


Tüm mozaik pasta tariflerimize Mozaik Pasta Tariflerimizden ulaşabilirsiniz.

Havuçlu Mozaik Pasta : https://ye-mek.net/tarif/havuclu-mozaik-pasta
Beyaz Çikolatalı Mozaik Pasta : https://ye-mek.net/tarif/beyaz-cikolatali-mozaik-pasta
Pudingli Mozaik Pasta : https://ye-mek.net/tarif/pudingli-mozaik-pasta
Klasik Mozaik Pasta : https://ye-mek.net/tarif/mozaik-pasta
Atıştırmalık Mozaik Pasta: https://ye-mek.net/tarif/minyatur-mozaik-pasta


Mozaik pasta yaparken neye dikkat edilmelidir?

Mozaik pasta yaparken, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çikolata oranının iyi ayarlanmasıdır. Eğer çikolata miktarını çok fazla koyarsanız, mozaik pasta iç bayıcı ve yapış yapış olur. Sosunuzu az hazırlarsanız, bu sefer de şekil verirken zorlanırsınız.

Mozaik pastanın, içinde kullandığımız bisküvileri çok ufak kırarsanız, mozaik görüntüsünü elde edemezsiniz. Ayrıca bisküviler ufak olacağı için, mozaik pasta dilimlerinizde çikolata sosu yoğunluğu fazla olacaktır. Bu da, yine aynı şekilde iç bayıcı olmasına neden olacaktır.

Mozaik pasta nasıl tüketilebilir?

Mozaik pasta, hazırlanışı itibariyle kolay ve pratik bir pastadır. Aynı zamanda yapılması için çok fazla malzemeye de ihtiyaç duymaz. Ama asıl önemli özelliği, soğuk servis edildiği için, buzdolabında birkaç gün bekletilebilir. Mozaik pastanın hemen tükelimesi gerekmez. Önceden hazırlayıp, misafirleriniz için bekletebilirsiniz.

Mozaik pasta başka nasıl yapılabilir?

Mozaik pastayı yaparken bitter çikolata yerine güvertür çikolata da tercih edebilirsiniz. Güvertür çikolatayı bulması zordur fakat bitter çikolatalı mozaik pastadan daha lezzetli olacaktır.

Mozaik pastayı, yumurtasız yapabileceğiniz gibi, arzu ederseniz yumurtalı da yapabilirsiniz.

Mozaik pastanın adı nereden gelir?

Mozaik pastanın adı mozaik taşlarından gelir. Mozaik pastanızı dilimlediğinizde, elde ettiğiniz dilimler aynı mozaik taşların desenindedir. Aynı zamanda soğuk olarak tüketildiği içinde, mozaik taşlar gibi serttir.