Tarif Arama

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır? Pizza Nasıl Yapılır?

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

Hamuru şekillendirme: 45 dakika dinlenip mayalanmış olan hamuru (tarifi aşağıda) evvelce unlamış olduğunuz mutfak tezgahı üzerinde ellerinizle bastırarak geniş bir daire elde edene kadar açın. Daha sonra hamuru ellerinizin üzerine alıp, ellerinizin tersiyle ileri geri çekiştirerek ve bu sırada hamuru devamlı döndürerek açabilirsiniz. Hamur koparsa veya delinirse ayrılan yerleri birbiri üstüne bindirip kolayca yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, hamuru merdaneyle inceltebilir veya tepsinin içinde parmak uçlarınızla bastırarak yayabilirsiniz.

Pizza Nasıl Yapılır?

Pizzanızın üzerine: Yaratıcılığa son derece açık bir hamur işi olduğundan, mevsimine göre hangi sebze veya malzeme varsa onları kullanabilirsiniz. Pizzaya çok yakışan malzemelere birkaç örnek verelim; tüm peynir çeşitleri, taze veya kurutulmuş domates, siyah zeytin, hafif sotelenmiş mantar, hafif sotelenmiş soğan veya sarımsak veya pırasa, yeşil veya kırmızı biber, pastırma, közlenmiş patlıcan, hafif sotelenmiş kabak, haşlanmış tane mısır, dolmalık fıstık, ceviz, antep fıstığı, fındık, kekik, taze fesleğen, roka ve daha nice malzeme... Soğan, mantar gibi malzemeleri hafif zeytinyağında soteledikten sonra kullanıyoruz çünkü bu şekilde lezzetleri daha iyi ortaya çıkıyor.

Hamurunuzu 1 gün önceden yapmak isterseniz: Hamurunuzu yoğurduktan hemen sonra unlanmış bir tepsiye yerleştirin. Üzerini şeffaf folyoyla gevşek bir biçimde kapatın ki kabarması için biraz boşluk kalsın. Bu şekilde buzdolabında 1 gece bekletebilirsiniz. Buzdolabından çıkardıktan sonra 15 dakika oda sıcaklığında bekletip istediğiniz incelikte açın.

Afiyet İle Kalın,