Fazla Tuzlu Sele (Siyah) Zeytini Tuzsuz Yapmak

Sele Zeytin Nedir? Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin ağaç üzerinde siyah ya da kızıl olan zeytinler toplanarak yapılır. Toplanan bu zeytinlerin, hiç bir kimyasal madde kullanmadan, sadece tuz ile içindeki acı suyu atması sağlanan zeytindir. Diğer zeytinlere göre daha tuzludur. Fakat tuzlu olmasına rağmen, yapılış süreci itibariyle en sağlıklı zeytindir.

Serin, kuru güneş almayan bir yerde mufaza edilir. Çuval ya da sandıklarda yapılır. Çünkü zeytin su bıraktıkça, acı suyunun atılması gerekir. Sele zeytinin yapılması esnasında, ara ara tuzunun karıştırılması ve acı suyunun atılması gerekir. Bu yüzden zaten çuval ya da sepet (köfün) gibi suyu çıktıkca otomatik atılabilecek kaplar seçilir.Eğer içinden su atılmayacak kapalı kaplar (bidon) seçilirse, acı suyu içinde kalacağı için zeytin çok lezzetli olmaz.

Fazla Tuzlu Sele Zeytinin Tuzunu Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Sele zeytin uzun zaman tuzlu su içinde kaldığı ve bu şekilde yapıldığı için genelde hep tuzlu olur. Hatta bazıları o kadar çok tuzlu olur ki sadece tansiyon hastaları için değil, sağlıklı insanlar için dahi yemesi zor olur.

Peki fazla tuzlu olarak satın aldığımız siyah (sele) zeytinin tuzluluğunu nasıl giderebilirsiniz?

Fazla tuzlu olan sele zeytinlerinizi, tüketmeden bir akşam öncesinde sirke içinde bekletirseniz, ertesi gün kahvaltınıza tamamen tuzsuz bir zeytin elde edersiniz.

Sirkede bekttiğiniz de sele zeytinin hem içindeki tuzu hem de üzerinde tuzu atar.

Suda bekleterek de tuzluluğunu azaltabilirsiniz. Fakat suda beklettiğiniz zeytin sadece üzerindeki tuzu atar. Tamamamen tuzsuz bir zeytin elde edemezsiniz.

Sirkede Beklettiğiniz Zeytini Nasıl Tüketebilirsiniz?

Sirkede beklettiğiniz zeytini servis yapmadan önce suda yıkamalısınız. Aksi taktirde üzerinde sirke kokusu kalacaktır. Yıkadıktan sonra zeytinyağlı, kekikli olarak kahvaltı sofralarınıza koyabilirsiniz.

Afiyet İle Kalın,