Tarif Arama

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısına Neler İyi Gelir?

Özellikle hava değişimi ve soğuklar ile beraber grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları daha çok ortaya çıkar. Bu hastalıklar sonucunda boğazlarda şişme, yuktunma zorluğu, ağrı ve acı yaşlanabilmektedir.

Tabi boğaz ağrısı sadece soğuk ve hastalıklara bağlı olarak çıkmaz, sigara içenlerde, kuru ve kirli havaya maruz kalanlarda da görülebilir.

Rahatsızlığın boyutuna göre doktor kontrolünde tıbbi tedaviye de başlamak gerekebilir fakat boğaz ağrısını çoğu zaman evde yapacağınız basit ve etkili kür ve yöntemler ile de hafifletilip, giderilebilmek mümkündür.

Boğaz ağrısınına iyi geldiği bilinen en etkili yöntemlerin bazıları şunlardır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Evde Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler Nelerdir?

1 - Limonlu su ile gargara yapmak. Bunun için 1 su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı limon suyunu ekleyip, karıştırın ve hazırladığınız bu karışımı gargara yaparak uygulayın.

2 - Ballı limonlu zencefilli su ile gargara yapmak. Yarım bardak sıcak suyun içersine 1 çay kaşığı zencefil, bal ve yarım limon suyu ekleyin. Karıştırın. Suyun biraz ılıması için bekletin. Karışımı gargara yaparak uygulayın.

3 - Tuzlu su ile gargara yapmak. 1 su bardağı ılık su içerisine 1 çay kaşığı tuz ilave edip, eriyene kadar karıştırın. Karışımı gargara yaparak uygulayınız.

4 - Karanfilli su ile gargara yapmak. 1 su bardağı ılık su içerisine 2 çay kaşığı karanfil ilave edip, karıştırın. Karışımı gargara yaparak uygulayınız.

5 - Yeşil çay ile gargara yapmak. İçmek için yaptığınız yeşil çaydan 1 yudum alrak gargara yapın.

6 - Sirkeli tuz ile gargara yapmak. Özellikle öksürükten kaynaklı boğaz ağrılarında etkili bir yöntemdir. 1 su bardağı ılık su içersine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı tuz ilave edip, tuz eriye kadar karıştırın. Bu karışımı günde 4-5 kere gargara yaparak uygulayın.

7 - Ada çayı ile gargara yapmak. İçmek için yaptığınız ada çayından çaydan 1 yudum alrak gargara yapın.

Afiyet İle Kalın,