Tarif Arama

Mandalina ve Faydaları YapılışıMandalina, özellikle kış aylarında çok tüketilen bir turunçgildir. Tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyvedir. Ilıman iklimlerde yetişir. Çekirdekli ve çekirdeksiz olabilir. 

 Mandalina zengin bir vitamin kaynağıdır. A, B ve C vitamini deposudur. Günde 2-3 adet tüketilmesi önemlidir.

Mandalina sahip olduğu vitaminlerin yanında aynı zamanda zengin bir mineral deposudur. Özellikle magnezyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir minerallerini içerir. Kabuğunda ise "P Vitamini" bolca bulunur. 
 

Mandalinanın Faydaları


Soğuk algınlığı, grip, nezle hastalıklarını atlatmak için tüketilmesinde fayda vardır. Antioksidan kaynağıdır. Bolca antioksidan içerir.

Bağışıklık sistemini geliştirir. Damar sertliğini azaltır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu güçlendirir. Kanı temizler.  Hepatit hastalığına iyi gelir.

Kolesterole iyi gelir.Yüksek tansiyonu düşürür. Sinirleri yatıştırır. Susuzluğu giderir.

 

Sindirim sistemini düzenler. Bağırsaklara faydası vardır. Kabızlığı giderir.

Vücudun savunmasını güçlendirir ve hücrelerin erken yaşlanmasını önler.

 

Mandalinanın Kilo Vermeye Faydası ve Tok Tutucu Etkisi

Yoğun lif ve vitamin kaynağı olduğu için vücudun direncini arttırır. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verme sürecini destekler.

 Mandalinanın Kilo Vermeye Faydası ve Tok Tutucu Etkisi

Diyet programlarında, vücuda enerji vermesi ve kalori yakımını hızlandırdığı için tercih edilir. Açlığı giderir. Diyet programlarında ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Mandalinayı soyduğunuz zaman içindeki beyaz lifleri temizlemeden tüketmelisiniz. Beyaz lifler tokluk hissini arttırmada faydalıdır.

Mandalina İle Neler Yapılır?

Taze meyve olarak tüketilebileceği gibi reçeli de yapılabilir.

Kabukları ince ince rendelenip, kek ve tatlı tariflerinde hem koku hem de esans vermesi açısından kullanabilir. Arzu ederseniz limonata yapımında dahi bu kabuklardan yararlanabilirsiniz.
İlerlemek için fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz. Tarifin anlatımı aşağıdadır.
Mandalina, özellikle kış aylarında çok tüketilen bir turunçgildir. Tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyvedir. Ilıman iklimlerde yetişir. Çekirdekli ve çekirdeksiz olabilir. Mandalina zengin bir vitamin kaynağıdır. A, B ve C vitamini deposudur. Günde 2-3 adet tüketilmesi önemlidir. Mandalina sahip olduğu vitaminlerin yanında aynı zamanda zengin bir mineral deposudur. Özellikle magnezyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir minerallerini içerir. Kabuğunda ise "P Vitamini" bolca bulunur. Mandalinanın Faydaları Soğuk algınlığı, grip, nezle hastalıklarını atlatmak için tüketilmesinde fayda vardır. Antioksidan kaynağıdır. Bolca antioksidan içerir. Bağışıklık sistemini geliştirir. Damar sertliğini azaltır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu güçlendirir. Kanı temizler. Hepatit hastalığına iyi gelir. Kolesterole iyi gelir.Yüksek tansiyonu düşürür. Sinirleri yatıştırır. Susuzluğu giderir. Sindirim sistemini düzenler. Bağırsaklara faydası vardır. Kabızlığı giderir. Vücudun savunmasını güçlendirir ve hücrelerin erken yaşlanmasını önler. Mandalinanın Kilo Vermeye Faydası ve Tok Tutucu Etkisi Yoğun lif ve vitamin kaynağı olduğu için vücudun direncini arttırır. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verme sürecini destekler. Mandalinanın Kilo Vermeye Faydası ve Tok Tutucu Etkisi Diyet programlarında, vücuda enerji vermesi ve kalori yakımını hızlandırdığı için tercih edilir. Açlığı giderir. Diyet programlarında ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Mandalinayı soyduğunuz zaman içindeki beyaz lifleri temizlemeden tüketmelisiniz. Beyaz lifler tokluk hissini arttırmada faydalıdır. Mandalina İle Neler Yapılır? Taze meyve olarak tüketilebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Kabukları ince ince rendelenip, kek ve tatlı tariflerinde hem koku hem de esans vermesi açısından kullanabilir. Arzu ederseniz limonata yapımında dahi bu kabuklardan yararlanabilirsiniz.


Tarife geri dönmek için tıklayınız.