Ayva Tatlısı

Ayva Tatlısı Tarifi (6 Kişilik)

Malzemeler :

  • 3 adet küçük boy ayva
  • Toz şeker
  • 1,5 çay bardağı su (küçük boy)
  • Ayvanın çekirdekleri ve kabukları
  • Üzeri İçin:
  • Az dövülmüş ceviz
  • Kaymak

Hazırlanışı :

3 adet ayvayı güzelce yıkayın. Yıkanan ayvaların kabuklarını soyun. Daha sonra ayvaları ortadan ikiye bölün. Her iki başını kesin. Orta kısmını yani çekirdek kısmını bıçak yardımı ile çıkartın.

Ayvaların jölesi için çekirdeklerinin birazını ve soyulmuş olan kabuklarının bir kısmını kenara ayırın. Ayvanın kabukları, ayva suyunun jölelenmesini sağlar. Çekirdekleri ise ayvalara renk verir.

Daha sonra geniş bir teflon tencereye ayvaları dizin. Ayvaların tencereye tam oturmaları için alt kısımlarını bıçak yardımı ile kesip, düzleştirin. Her bir yarım ayvanın üzerine şeker (Orta boy bir ayva ise 3 yemek kaşığı dolusu, küçük ise 2 yemek kaşığı dolusu şeker) koyun. 1,5 çay bardağı suyu da hepsinin üzerine eşit miktarda dökün. Ayırdığınız ayva çekirdeklerini ve kabuklarını (4-5 kabuk) ayvaların aralarına yerleştirin. Son olarak tencerenin kapağını kapatın. Ocağın altını açıp, su kaynayınca altını kısın. Ayvalar yumuşayana kadar pişirin.

Ayva Tatlısı

Ayvalar piştikten sonra ocaktan alın. 2-3 dk kadar soğumaya bırakın. Daha sonra ayvaları servis tabaklarına alın. Üzerlerine dövülmüş ceviz ilave edin. Tenceredeki ayva jöle suyundan, az az alıp ayvaların üzerine dökün.

Ayva tatlısını kaymak eşliğinde servis edebilirsiniz.

Ayva tatlısını yaptığınız gün içerisinde servis edin. Ertesi güne kaldığında şeker eridiğinden dolayı su salacaktır.

Afiyet olsun
Eline Sağlık Denemenin En Kolay Yolu :En lezzetli Ayva Tatlısı nasıl yapılır? Kolayca yapacağınız Ayva Tatlısı tarifinin hazırlanışını adım adım RESİMLİ olarak anlattık. Eminiz ki Ayva Tatlısı tarifimizi yaptığınız da, siz de çok beğeneceksiniz.
Ayva Tatlısı:

:2012-11-03
Hazırlama Süresi / Prep Time: 15 dk/min, Pişirme Süresi / Cook Time :1 Saat /Hour, Ürün / Yield 1 adet / loaf
Kalori/Calories :200-300

5 4.99 12 12